Home / Athletics / Monica Chirchir, Robert Kiprop, Justus Soget shines

Monica Chirchir, Robert Kiprop, Justus Soget shines

Monica Chirchir  and Robert Kiprop won the 10,000m and 5,000m races respectively in the concluded Rift Valley Secondary schools sports Association held at Kipchoge Keino stadium in Eldoret.

The Thursday morning event proved worth for the athletes who qualified for national championships to be staged in Mombasa in two weeks time.

Running for Kipkaech secondary school from Baringo County, Chirchir crossed the finish line first timing 34:30.3 beating Catherine Reline from Kapsait Girls of Elgeyo Marakwet County in 35:01.7 and Sisco Chepng’etich from Kericho completed the podium in 35:40.3.

It was good news for Reline who booked for two slots for national championships after she finished third in3,000m clocking 9:37.5 on Wednesday.

Chewoyet’s Robert Kiprop won the 5,000m race in style beating home of champions Edward Zakayo and Edward Kibet.

Running for West Pokot Kiprop clocked 13:42.8 to beat Zakayo who crossed the finish line in 13:48.0 and Kibet’s 13:54.6.

Kirobon High school Justus Soget won a double chance to national champions after winning 1,500m race to add on his 3,000m he won on Wednesday.

Representing Nakuru County, Soget clocked Soget crossed the finish timing 3:40.9 followed by Maxson Kipng’etich in 3:43.6 and Simon Kipkosgey in 3:49.9. Iveen Chepkemoi won the girls’ race in 4:23.4 ahead of West Pokot’s Lydia Cheruiyot (4:28.2) and Viola Chemutai (Nakuru) in 4:30.7.

Kericho’s Iveen Chepkemoi won the 800m in 2:07.4 closely followed by Nelly Chepchirchir (2:08.2) and Vivian Chepkemei of nandi completing the podium in 2:11.1. in boys, Nandi’s Nobert Kolombos won the two lap race timing 1:46.3 away from Uasin Gishu’s Jonah Kiprop in 1:46.8 before Japheth Toroitich (1:49.3) came third.

Noel Rotich won the 3,000m steeplechase in the afternoon race after outpacing Geoffrey Kipkemoi and Samuel Limo. West Pokot’s Rotich from Chewoyet clocked 8:57.2 ahead of Nandi’s Kikemoi (8:57.6) and Trans nzoia’s Limo of Kisawai in 9:11.9.

In other races, Brenda Muremi won the girls’ 400m hurdles in 62:1 ahead of Ann Wairimu (62.4) and Lea Kibet (62.9) as Moitalel Mbole won in boys’ category clocking 52.5 beating Newton Kipng’etich to second in 52.7 and Evans Rotich to third clocking 53.1.

Jonah kemboi was the winner in 110m hurdles for boys clocking 14:4 ahead of Newton Kipng’etich in 14.7 and Sammy Rugut (14.9) as Ivon Chepkoech won the girls’ 100m hurdles in 15.6 followed by Ann Wairimu (16.1) and Sharon Karanja in 16.4.

About correspondent

Check Also

Dennis Saikwa, Alfred Nandwa, John Kamais, Mike Kisia, Mwaura karanga, Coronation trophy,

All set for Kenya Amateur Matchplay at Vet Lab

Kenya Amateur Golf Championships (KAGC) series leader John Karichu will be the first golfer on …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *