Home / Athletics / George Manangoi, Caren Chebet wins gold, Mary Moraa,Mercy Chepkurui for silver

George Manangoi, Caren Chebet wins gold, Mary Moraa,Mercy Chepkurui for silver

In less than thirty minutes, Kenya won four medals to remain on the summit of the world in the world under 18 championships in Nairobi’s Kasarani stadium.

Competing alone with two Ethiopians and Ugandans, George Meitamei Manangoi won the first gold for Kenya in 1,500m that was won by Kumari Taki in 2015.

George Manangoi, Saramek secondary school, Mercy Chepkurui, Kumari Taki, Etalemahu Sintayehu, Mary Moraa,Barbora Malikova,
Caren Chebet after winning second gold for Kenya in 2,000m steeplechase

The young brother of world 1,500m silver medalist Elijah manangoi won the race in 3:47.53 ahead of Ethiopians Abede Dessasaa and Belete Mekonen who took silver and bronze in 3:48.65 and 3:50.64respectively.

“Am very happy to have won Kenya the first very precious medal, gold,” said Manangoi.

Caren Chebet won another gold another gold in 2000m steeplechase leading her Kenyan compatriot Mercy Chepkurui for silver in a 1-2 podium finish.

Coming from Saramek secondary school, Chebet clocked 6:24.80 ahead of  Chepkurui in 6:26.10 before Ethiopian Etalemahu Sintayehu settled for bronze in 6:35.79.

“This marks the beginning of my career and I want make it clear that I will do my best in future championships,: said Chebet.

There was a surprise as Mary Moraa won silver medal in 400m. the Mogonga Girls’ student clocked 53.31 behind Czech Republic’s Barbora Malikova in 52.74. with Kenyan not doing so well in short races, Moraa proved it was well.

Three Medals

Hammer Throw (5kg) boys

  1. Mykhalo Kokhan (UKR)-gold
  2. Damneet Sigh (IND)-silver
  3. Raphael Winkelvoss (GER)-bronze

Triple jump

  1. Jordan Diaz (CUB)-gold
  2. Frixon David Chila (ECU)-silver
  3. Arnovis Dalmero (COL)-bronze

High jump girls

  1. Yaroslava Mahuchikh (UKR)-gold
  2. Martyna Lewandoska (POL)-silver
  3. Lavinja Jurgens (GER)-Bronze

1,500m boys

  1. George Manangoi (KEN)-gold
  2. Abebe Dessassa (ETH)-silver
  3. Belete Mekonen (ETH)-bronze

2000m steeplechase girls

  1. Caren Chebet (KEN)-gold
  2. Mercy Chepkurui (KEN)-silver
  3. Etamelahu Sintayehu-bronze

400m girls

  1. Barbora Malikova (CZE)-gold
  2. Mary Moraa (KEN)-silver
  3. Giovana Rosalia Dos Santos (BRA)-bronze

400m boys

  1. Antonio Watson (JAM)-gold
  2. Daniel Williams (GUY)-silver
  3. Colby Jennings (TKS)-bronze

About correspondent

Check Also

Dominic Ndigit, Sunjay Kumar, Salavat Kozhevnikov, Yao Zhang, Lenah Wanjala, Glenda Morejon, Meryem Bekmez, Elvira Khasanova,

Dominic Ndigit wins bronze for Kenya

“It was a great challenge but I managed to overcome it through focus and resilience.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *